Ceruza története
A ceruza a latin cerussa szóból ered, amely ólomfehéret jelent. Ez volt ugyanis a mai ceruza őse, amely egy ólomvessző volt. Később az ón váltotta fel, amelyet fatokba tettek, ugyanis az ón önmagában puha. Ez a megoldás vezetett a grafitceruza kifejlesztéséhez.
A grafitot - amely egy szénszármazék - 1564 ben fedezték fel az angliai Scatwaite völgyben. Ipari gyártására viszont szinte 200 évet kellett várni, hiszen gyártását Kaspar Faber, a Faber Castell alapítója kezde meg 1761-ben egy Stein nevű német városban.
Magát a ceruzagyártás folyamatát 3 évtizeddel később, 1790-ben Nicolas Conté francia kutató fejlesztette ki és szabadalmaztatta. Szinte vele egy időben, Joseph Hardtmuth építőmester Bécsben kezdte meg a különböző keménységi fokozatú ceruzák gyártását.
A színes ceruza őse, a tintaceruza 1874-ben terjedt el. Ennek a másolóceruzának a legfontosabb alkotórésze a metilibolya festék volt. A színes ceruza maga csak a következő, 20. század elején kezdett elterjedni, amikor egyre több színt voltak képesek hozzáadni.
A ceruza felépítése, anyaga, fajtái
A ceruzabélnek három alkotóeleme van: a grafit, az agyag és a korom. A gyártás során a grafitot úgy dolgozzák fel, hogy kristályos szerkezete ép maradjon, majd attól függ, milyen keménységű ceruzát szeretnénk, finom agyaggal keverik össze. Vízzel keverik, és mint a tésztát, egy dagasztó majd sajtóló gépbe teszik, hengert formálnak belőle, majd 1000-1200 fokos szárítógépben megszárítják. Ezután légritkított térben viaszkeverékkel és zsiradékkal itatják át.
Egy ceruza akkor használható, ha van borítása, háza. Ez a fahüvely régen különleges fákból készült, de a fejlődésnek köszönhetően a különböző technikai eljárásoknak hála frissen vágott hársfából, égerfából, bizonyos fenyőből is jó minőségű ceruzahüvelyt lehet előállítani.
A ceruza fajtái
- Színes ceruza
- Töltőceruza
- Postairón
- Egész grafit
- Ácsirón
Keménység
A ceruzákat keménységük szerint többféle skálára sorolják be, de az alapja mindegyiknek ugyanaz: a legkeményebbtől a legpuhábbakig. A H jelentése hard, azaz kemény, a B-é black, azaz fekete. Az írásra leginkább alkalmas ceruza a HB, amely minden skála közepén helyezkedik el.
A Derwent-féle skála 9H-tól 9B-ig,
a Koh-i-Noori 10H-tól 8B-ig,
a Staedtler 9H-tól 8B-ig osztályozza a ceruzákat.
H1–H9 – Keményebb ceruzák. Főleg műszaki rajzok elkészítésére használják őket.
HB – Írásra a legalkalmasabb típus.
B1–B9 – A puha ceruzák skálája. Rajzolásra, illetve különböző tónusok kidolgozására alkalmas.
Ceruza, amit mindenki használt, de a nevét kevesen ismerik.
Hallottad már valaha a postairón kifejezést? Nem? Pedig ezzel a ceruzával te is írtál az iskolában, és máig használják az írni tanuló gyerekek. Maga az irón szó az író ón szóösszetétel rövidítéséből származik, de azt nem tudjuk, hogy a posta előtag az mire utalhat.
Ez az a ceruza, amely piros és kék végből áll, tehát kétszínű. Eredetileg az újságírásban játszott szerepet, ahol az olvasószerkesztő a kiadásra szánt szövegekben ezzel jelölte a hibákat és a változtatni kívánt részeket. Azért ezeket a színeket használják, mert a kék például több litográfiai vagy fényképészeti reprodukciós eljárásban nem látszik. Hasonló okból használják a piros végét is, ugyanis azok pigmentje sem reprodukálódik másolással.
Itthon egy különleges változata terjedt el, amely sokkal vastagabb, mint a hagyományos ceruzák. Pont azért, mert az általános iskolákban használják, mivel fontos szerepet kapott az írásoktatásában. A postairón szárának vastagabb kialakítása segíti a gyermekek motorikus képességeinek fejlődését. A megfelelő írástanuláshoz a mondat eleji nagybetűt pirossal, a mondat további részét kék színnel írják a nagy- és kisbetűk megkülönböztetése miatt.
A ceruza, amit mindenki ismer: Faber- Castell
Ez az a ceruza, amelyet biztosan mindenki ismer, már csak az ára miatt is. Ahogy fentebb írtuk, először 1761-ben jelent meg a történelemben a Kastel család, azóta 9. generáció vezeti a nagy múltú német céget.
1761-ben Kaspar Faber asztalos mester egy Nürnberg melletti kis városban, Steinben telepszik le, ahova egyre több kézműves mester érkezik. Asztalosként érkezik, de a ceruza készítés mestere válik belőle. Saját, egyedi termékeit felesége adja el a nürnbergi piacon, ahol akkora sikere lesz, hogy rövidesen belevág egy saját műhely megalapításába.
Halála után fia, Anton Wilhelm Faber (1758-1819) veszi át apjától az üzletet, és megveszi azt a steini határon található területet, amely a mai napig az A.W. Faber-Castell cég központja.
Anton Faber még életében átadja fiának, Georg Leonhard Fabernek (1788 – 1839) az üzem vezetését. Nem túl jó időben, ugyanis a háborús helyzetben a vállalkozás növekedése megáll. Náluk még hagyományos módon folyik a gyártás, míg 1790-ben, Franciaországban Nicolas Jacques Conte francia kutató kifejlesztett egy új gyártási eljárást, amivel sokkal jobb ceruzákat készített. Conte ugyanis megfigyelte, hogy a grafithoz kevert agyag nem rontja, sőt, feljavítja az anyag tulajdonságait, ami azért volt hatalmas siker, mert a grafit kezdett nagyon drágává válni. Ennek a technikának köszönhetően jelentek meg a piacon a különböző keménységű ceruzák. Georg Leonhard Fabernek is fejlesztenie kellett, és fiait külföldre küldte tapasztalatszerzésre. Lothar és Johann korszakalkotó ötletekkel tértek haza londoni és párizsi tartózkodásukból, aminek köszönhetően a Faber Castell tényleg világmárka lett. Az egyik pl. egy korszakalkotó marketingfogás volt, ugyanis minden egyes ceruzára ráírta a „A. W. Faber“ nevet. Üzletet alapított New Yorkban, Párizsban, Londonban, Berlinben, Bécsben és Szentpéterváron, alkalmazottai száma már 1200 fő volt. Grafitbányát nyitott, és valódi luxustermékké tette a Faber Castellt. Az amerikai polgárháború idején egyre nehezebbé vált az áruk szabad kereskedelme. Piaci stabilitásuk megőrzése miatt saját gyárat építettek 1861-ben Brooklynban. Ennek a vezetését Eberhard Faber, Lothar testvére látta el.
Lothar egyetlen fia, Wilhelm Wilhelm von Faber (1851 – 1893) semmiben nem hasonlított apjára. Bár közgazdaságtant tanult, és a cégnek is dolgozott, de sokkal inkább muzikális beállítottságú volt. 42 évesen halt meg úgy, hogy két fiúgyermekét is eltemette még 3 és 4 évesen, végül három lányt hagyott maga után. A lányok közül Ottilie volt a legidősebb. Fiú örökös híján őrá várt a birodalom vezetése, de apja halálakor még kiskorú volt. Ezért Wilhelm özvegye Bertha kormányozta a céget egészen 1900-ig. Mikor nagykorú lett, sokan nem nézték jó szemmel, hogy egy nő vezessen egy ekkora céget. Ottilie megismerkedett egy arisztokrata család fiával, a jóképű Gróf Alexander Castell-Rüdenhausennel, akivel össze is házasodtak 1898-ban, így a családi név innentől kezdve Faber-Castell lett. A gróf szerencsére igazi üzletember volt. Irányítása alatt tovább virágzott a cég. Az új névvel piacra dobott ceruzái hatalmas sikert értek el. Állítólag a regimentje egyenruhájának színével azonos az a bizonyos “zöld” szín, amit Alexander Faber-Castell meghonosított a cégnél. Ez a zöld szín a mai napig megjelenik a logóban.
Az első világháború után Ottilie és Alexander 18 évnyi házasság után elváltak. Mindketten újraházasodnak, a céget viszont egyik közös fiuk, Roland von Faber-Castell (1905-1978 veszi át, aki 23 évesen kerül a cég élére. Föld- és erdőgazdálkodást tanult, de kellően kiképezte magát. A II. világháború megtépázta a céget, mivel Roland nem lépett be a náci pártba és nem is támogatta őket, a céget részvénytársasággá alakították, ahol Roland csak a felügyelőbizottságban kapott helyet. Csak 1940-ben sikerült a részvénytársaságot visszaalakítania a korábbi formájára.
10 gyermeke közül Anton Wolfgang von Faber-Castell (1941 – 2016) 1978-ban vette kezébe a családi vállalkozást. Még ebben az évben elindította a kozmetikai iparnak szánt ceruzák gyártását. Világszerte új gyárakat, irodákat épített, előtérbe helyezve a környezetvédelmi szempontokat, pl. a vizes alapú festési technológiákat. Halála után gyermekei, gróf Charles von Faber-Castell, Katharina von Faber-Castell, Victoria von Faber-Castell és Sarah von Faber-Castell grófnők közös erővel dolgoznak a cégóriás sikerein.
Ha hiányzik az irodádból valami, vagy csak otthonra szereznél be pár dolgot, akkor nézz szét nálunk irodaszer webáruházunkban!