Lamináló fóliával minden fontos dokumentum biztonságba kerülhet!
A lamináló fóliákkal esztétikus védelmet adhatunk fontosabb dokumentumainknak, iskolai eszközeinknek, esetleg képeknek is. A lamináló fóliákat méretük és vastagságuk szerint különböztetjük meg. Ez utóbbi értéket mikronban adják meg (100 mikrométer = 0,1 mm). Bár kisebb, A5 és A6-os méretben kaphatók, a leggyakoribb méretek itt az A4 és A3.
De melyiket is használjuk?
Ha pusztán csak a védelem a fontos, hogy ne szennyeződjön a papír vagy ne szakadjon el, akkor simán elég az átlagos, 80 mikron vastagságú fólia is. Ha viszont fontos, hogy jól tartson a laminált oldalt, ergo olyan legyen, mintha kartonra nyomtattuk volna, akkor fontos, hogy a vastagabb, 90-125 vastagságú fóliát válasszuk.
Ha a nyomatoknak nagyobb merevséget szeretnél biztosítani, akkor jobb, ha vastagabb lamináló fóliát választasz (legalább 90-125 mikron vastagságút). A dokumentumok vagy oktatási segédanyagok élettartamának egyszerű meghosszabbítására elégséges a körülbelül 80 mikron vastag fólia is.
A 80 mikronos fólia vékony, viszont jól véd, de a lapoknak nem ad sok tartást. Viszont ha nem szeretnénk, hogy mondjuk a bérletünk, vagy bármi, ami fényképes, de még hagyományos papírkártya elmosódjon, akkor az élettartamát sokban megnöveli egy gyors laminálás.
Nem csak a mechanikai hatásoktól véd: műanyag anyagának köszönhetően a víztől, párától is megóvja. Ezt az eljárást – amely igen költséghatékony – előszeretettel használják kültéri rendezvényeknél, éttermeknél, kávézóknál ajtókon, belső terekben, de akár étlapoknál is.
Ez eddig biztosan egyértelmű, de mi is az a laminálás?
A laminálás célja a védelem, melynek során a fóliát úgymond ráégetik a papírra, ezáltal marad átlátszó, a színek felélénkülnek, viszont a külső behatásoktól védve lesz. Egy egyszerű, irodai lamináló géphez nem kell szaktudás, hiszen a melegedési idő után a fólia két lapja közé helyezett papírt egyenesen a gépbe helyezzük, és megvárjuk, míg a másik oldalon kijön.
A lamináló gépek ára igen eltérő, és itt sem igaz, hogy az alacsonyabb ár rosszabb minőséget jelent. A magasabb árkategóriájú gépek pl. rendelkeznek elakadásjelzővel és LED funkcióval, egy hagyományos, egyszerű gép ezeket még nem tudja. Ott készülni kell, hogy elakadásnál kézi erőt kell alkalmazni a begyűrt dokumentum kimentésére. És reméljük, nem olyat gyűr be, amiből 1 db létezik…
A lamináló fólia A4, 80 mikronos a legáltalánosabb méret, amelyet minden papír-írószerben be tudunk szerezni. De nem kell elmenni érte, ha meg is tudjuk rendelni, hiszen sok időt spórolhatunk meg a rendeléssel. A kínálatok között többször szerepel, hogy öntapadós, vagy csak sima fólia. Előbbi sokat segít abban, hogy a behelyezett dokumentum ne csúszkáljon el a gépbe helyezés alatt. Lehet találni olyan változatot is, amelyeknél a fólia egyik oldala sincs gyárilag forrasztva, azaz két különálló fólia darabból áll. A laminálni kívánt papírt így a kettő közé kell behelyezni, majd pontosan beigazgatni és így átvinni a gépen. Bár minden megoldás hasonló végeredményhez jut, azért maradjunk annyiban, ez utóbbi megoldás egy kisebb kézügyességet igényel.
Webshopunkban több féle fólia közül választhat, ahol pontosan összevetheti az adatait, és az árait. De a Bluering öntapadós hátlappal rendelkező, 80 mikronos lamináló fólia árával nem sokan szállnak versenybe! Rendelje meg Ön is!