Egy parafatáblán minden jegyzetnek jutni fog hely
A parafáról leginkább a borosdugó jut mindenkinek eszébe, vagy esetleg a poháralátét. Pedig a parafa egy igen széles körben felhasználható anyag. Lehet belőle például szigetelőanyag, burkolat de parafatábla is. A Wikipédia szerint a paratölgyek több évszázadig élnek, de egy-egy fa kérgét csak tíz évente lehet felhasználni. Ettől függetlenül a kitermelt parafa közel 60%--ából dugó készül, hiszen rugalmas, és nem engedi át a nedvességet.
A paratölgy törzsén és vastagabb ágain fejlődik ez a vastag, rugalmas, puha, szivacsos, és könnyű szerkezetű, ám a a vizet át nem eresztő parafa réteg. Ezek körülbelül 3 cm vastag lemezek a fáról maguktól válnak le, és utána újra indul a növekedése. A termesztett parafa kérgének ennél vastagabb lemezeit a fa 15–25 éves korától mintegy 100–150 éven át 8–10 évenként lefejtik. Az először hántolt, úgynevezett szűzkéreg feldolgozásra még nem alkalmas.
A para több rétegből áll. A külső rétege az úgynevezett hím para, amely kizárólag csak tüzelőnek vagy zsindelynek jó. A tényleges parafa, a nőstény para ez alatt helyezkedik el. Feldolgozáskor ezt a részt mintegy 5 cm vastag, 1,3 méter hosszú csíkokra vagdalják, forró vízben áztatják, majd simára lapítják: ennek eredménye a fehér parafa, ami könnyebb és rugalmasabb alapanyagánál, a nőstény paránál. E tulajdonságait megszáradva sem veszti el. A spanyolok, akik a dugógyártás nagyrészéért felelnek, a paradeszkát időnként meg is pörkölik, így kapják a fekete parafát. Az ebből előállított paraszén (nigrum Hispanicum) fekete festéknek és fogpornak jó; a fiatal kéregből cserzőanyagot főznek.
Mivel a parafa nagyon könnyű, halászúszókhoz és bójákhoz is jó, de használják padlónak, sőt, tűzállósága miatt legújabban a rakétatechnológiában is. Házak külső téglájának is használták már. Egyéb kedvező tulajdonságai (rugalmasság, hőszigetelés, hangszigetelés, rezgéscsillapítás) a légbuborékszerű sejtecskék rugalmas összekapcsolódásának köszönhetők. A parafa 1 cm³-ében körülbelül 40 millió ilyen sejt van. A burkolóanyagnak használt, hántolt kérget megőrlik. A megőrölt szemcséket a parafában lévő gyanta mindenféle adalékanyag hozzáadása nélkül is rögzíti egymáshoz, de ragasztókkal ez a kötés még jelentősen szilárdítható.
A sok hasznos dolog egyike az irodák egyik népszerű kelléke, a parafatábla is. Egy nagy parafatábla rengeteg olyan információ közzétételére ad lehetőséget, amelyet több emberrel is szeretnénk megosztani. Gondoljunk csak a hollywoodi filmekre, ahol a nyomozások ágrajzai, ábrái, bizonyítékai mind ilyen táblára vannak kitűzve. De ha hétköznapibb példát veszünk, akkor nekünk is lehetnek olyan névjegykártyáink, olyan üzeneteink, amelyeket szeretnénk megőrizni, esetleg „közszemlére” tenni. Ekkor jön jól a parafatábla.
A parafa tábla ára igen széles skálán mozog: a pár ezres tételtől kezdve igen komoly összegeket is elkérhetnek érte, természetesen mérettől és kivitelezésen át sok minden befolyásolja. A legnépszerűbb – és legsokoldalúbban és legkönnyebben hasznosítható - parafatábla 90x120-as méretű, amelyet nálunk igen remek áron vehet meg. A natúr parafa felületet eloxált alumínium keret veszi körül, a sarkait pedig műanyag védi. Ez a méret és kivitelezés kifejezetten alkalmas Irodai és otthoni felhasználásra is. És a rögzítéssel sem kell sokat bajlódnia, hiszen a felfüggesztéshez szükséges tartozékok a csomagolásban.
A nagyméretű parafatábla hasonlóan széles körben használható, így ne féljen tőle, ha esetleg otthonra nézne valami modern és esztétikus üzenőfalat. Higgye el, nagyon jól mutatnak rajta a gyerekek rajzai, a családtagoknak szánt üzenetek, vagy ha még véletlenül érkezne valamilyen különleges képeslapja. Akkor pláne előkelő helyen kell szerepelnie, hiszen lassan már el is felejtjük, milyen érzés, amikor ilyesmiket kapunk.
Válasszon Ön is megfelelő parafatáblát otthonra vagy az irodájába! Nálunk minden méretet megtalál, köztük a legnépszerűbb változatot is, amikor a parafatábla 90x120-as méretű.