Irodaüzemeltetés fontos része a munkavédelem
Ha a munkavédelem szót említjük, sokaknak a sárga védősisak, a fényvisszaverő mellény vagy a kesztyű jut eszébe, pedig az irodaüzemeltetésben is fontos szerepe van a munkavédelemnek. A munkavédelem betartása tehát nem önkényes, azt komoly jogszabályi háttér írja elő, így azok betartása mindenkire nézve – munkavállalóra és munkáltatóra – kötelező jellegűek. A munkáltató leginkább a költséget és a támadási felületet látja benne, a munkavállaló pedig egy szükséges rosszt, amelyet előírtak. Pont emiatt rendes fogalma is van, amely így szól: „A munkavédelem a szervezett munkavégzésére vonatkozó biztonsági és egészségügyi követelmények, továbbá a törvény céljának megvalósítására szolgáló törvénykezési, szervezési, intézményi előírások rendszere, valamint mindezek végrehajtása.” Ez a definíció megadja azt is, hogy a személyi és tárgyi feltételeknek összhangban kell lenniük egymással. Az Mvt. szerint az egészséges és biztonságos munkavégzés módját a jogszabályok, rendeletek, biztonsági szabályzatok, szabványok keretein belül a munkáltató határozza meg. Természetesen nem önkényesen.
Munkavédelem – kezdjük az alapoknál
Minden cég – kimondva kimondatlanul – igyekszik dolgozói biztonságát megóvni. Ha nem pusztán az emberi tényező miatt – ami sajnálatos - , de sokan már csak azért is, mert nem szeretnének sokat fizetni, ha esetleg egy dolgozójuk komolyabban megsérül. A dolgozók biztonságát ezért számtalan módon próbálják elősegíteni, természetesen úgy, hogy azzal a cég is védve legyen. A kollégák biztonságát az által is elő tudják segíteni, ha megvédik őket a másiktól. Hogy mire gondolunk? Nem biztonságos például egy ittas emberrel együtt dolgozni, aki magában, a társaiban és akár a termékben vagy a berendezésekben is kárt tehet. Az alkoholszonda szinte minden valamirevaló cégnél megtalálható, és bár sokan felháborodással fogadják, amikor reggel a főnök az arcába dugja a szondát, higgyék el, életet menthet. Gondoljunk csak a rendőrség oly sokat emlegetett balesetmegelőzési kampányaira, hiszen a „csak egy sör” is életekbe kerülhet. Nem éri meg vele játszani.
Az elengedhetetlen munkavédelmi eszköz: munkaruházat
A munkaruha annyira alap felszerelés a cégeknél, hogy szinte említést sem érdemel. Természetesen ezt csak ironikusan mondjuk, hiszen a legfontosabb kelléke a munkavédelemnek. Egy egyszerű példával: a tűzoltó csak a ruhájára – és persze szakértelmére – számíthat, ha beveti magát a tűzbe. A vállalkozók maguknak szerzik be, a cégeknek pedig kötelessége biztosítani azt dolgozóinak. Azaz a festő a festőoverált könnyedén beszerezheti, ahogy az élelmiszeripar résztvevői a hajhálót vagy épp az univerzális munkavédelmi overált. A mai kor munkaruházatai lehetővé teszik egy cég imázsának pozitív megítélését, hiszen egy jól megválasztott, egységes öltözet nem csak a pozitív megítélésben, hanem akár az ügyfélszerzésben is előnyünkre válhat. Az egészségügyi dolgozóknak, vagy épp vegyszerekkel, káros anyagokkal tevékenykedőknek komolyabb felszerelésre van szüksége, úgy mint az egészségügyi izolációs védőoverál, amelynek hiánya nem csak rendkívül veszélyes, de komoly bírságot is vonhat maga után. Ha nem gondolunk ennyire speciális dolgokra, akkor egy egyszerű mellény, egy pulóver vagy épp egy télikabát is lehet munkaruha, hiszen felhasználási területe számos.
Műanyag védelem
A covid járvány sok esetben szigorította a munkavédelmi előírásokat. Szerencsére a cégek maguktól is belátták, hogy extrán fontos dolgozóik védelme. Ez hívta életre például a védőfal alkalmazását, amely a maszkhasználat mellett az irodákban és üzletekben egy plusz védelemként funkcionált a dolgozóknak. A védőfalból ugyanis létezik már asztali verzió és függő is, amellyel biztonságosabb az ügyfélfogadás. Céljuk első körben a védelem – mind a dolgozó, mind a termék részéről -, de megkönnyíti az azonosítást vagy akár a munkavégzést is. Ezért a munkaruhák kialakítása nem egységes, mindig az adott munkakör igényeihez igazodik, annak felel meg. Az egészségügy és számtalan élelmiszeripari cég, valamint vegyi anyagokkal foglalkozó vállalat alapkelléke a védőszemüveg, amelyeknél egyes modellekhez cserefóliát is tudunk vásárolni. Szemünket ugyanis fokozottan kell védeni, hiszen érzékenyége és összetettsége miatt a lekisebb károsodás is látásunkba kerülhet.
Kéz, arc, láb – közös védelem
A legkilógóbb testrészeink a legsérülékenyebbek, ezt már – amikor ugye van – a kemény mínuszokban is érezzük, hogy kezünk, lábunk és orrunk fázik a leginkább. A munkavédelemben is külön hangsúlyt fektetnek erre, ráadásul az is fontos szempont, hogy a dolgozó se károsítsa meg esetleg a termékünket, már csak azzal sem, hogy beszennyezi. Ezért fontos az oda-vissza védelem miatt a kesztyű használata, amely egyrészt lehet gumikesztyű, amelyet jól ismerünk ugye az egészségügyből, de pl. bizonyos helyeken a fólia kesztyű vagy a precíziós védő kesztyű használata elég, vagy épp ajánlott. Ezen kívül találhatunk cérna kesztyűt, bőr védőkesztyűt valamint hideg és vízálló, akril bélelt kesztyűt is. Szóval nincs olyan munka, ami ne igényelné meg a kesztyűhasználatot (vagy nagyon kevés) és biztosan mindegyikre talál is eszközt.
Fontos a jelölés
A munkavédelem nem áll meg ott, hogy bizonyos eszközöket biztosítunk, hanem a környezet biztonságossá tétele is fontos eleme. A munkavédelem az irodaüzemeltetésben külön figyelmet kap, hiszen bár daruról nem tudnak leesni az emberek, de ha ott történik valami, akkor az több magyarázatot igényel – mert hogy nem szokványos. Mire is gondolunk? Kifejtjük!
Kordonszalag, jelölőszalag – amely áttételesen biztosít
Az egyik legalapvetőbb munkavédelmi eszköz, ha a munkavégzés helyét kell biztonságossá tenni, a megfelelő jelölés. Azaz a munkavédelmi terület, az elzárt terület, a veszélyek és egyéb helyek, útvonalak jelölése. Ehhez különböző kordonszalagok, jelölőszalagok állnak rendelkezésre. Az egyik legszembetűnőbb a fekete/sárga jelölőszalag, amellyel különböző helyek könnyedén és látványosan körbe keríthetők. Megelőzve így mindenféle balesetet. De található sárga, piros, zöld és piros/fehér színű is. Igazából a hely valamint ízlésünk szerint. Sötétebb helyeken, folyósokon például fontos, hogy használjunk jól látható padlójelölő ablakot, amelynek zsebébe feliratok is elhelyezhetők. A covid alatt népszerű volt a biztonságos távolság jelölésére szolgáló feltűnő, piros/fehér szalag, amelyet ugyan nem ebben a funkcióban, de máshol széleskörűen felhasználhatunk.
Csúszásgátló szalag – a biztonságos közlekedésért
Számtalan olyan hely van, ahol fokozott a csúszásveszély. A legalapvetőbbek ugye az uszodák, ahol bizonyos helyeken nem csak táblával, de csúszásgátló szalaggal is óvják a vendégeket. Irodákban kifejezetten jól jön lépcsőknél, vagy az olyan lejtős helyeken, ahol nem megfelelő cipőben nem lenne biztonságos a lejutás. Nem csak a felülete, de a színe is eltérő az egyes fajtáknak, így itt is megtalálhatjuk a fekete/sárga valamint a fehér/piros kivitelezést is.
Webshopunkban mindent megtalál, amely a megfelelő, munkavédelemhez kell! Nézzen szét nálunk!