A digitális korban is a vonalzóban rejlik a pontosság
Hiába a digitális világ, ha pontosságról van szó, akkor még igenis számtalan helyzet van, amikor vonalzóhoz kell nyúlni. Főleg, ha iskoláskorú gyerek is akad otthon!
Még definíciója is van!
“A vonalzó egy eszköz, melyet a geometriában egyenes vonalak húzására, illetve hosszúságmérésre használnak. Rendszerint milliméteres beosztást tartalmaz, hosszúsága változó, leggyakrabban 10 és 50 cm közötti. Eredeti értelmében olyan eszköz, amellyel egyeneseket lehet szerkeszteni, ilyen értelemben használja a geometria is. A vonalzó ekkor nincs beosztással ellátva, ezt sokszor egyélű vonalzó néven különböztetik meg a hétköznapokban használt vonalzótól. A beosztásnak szerepe lehet egyes szerkesztési és speciális geometriai feladatok során.”
Fajtái:
- 30 cm-es műanyag vonalzó
- egyenes vonalzó
- derékszögű vonalzó
- háromszögű vonalzó
- fejes vonalzó
- neuszisz vonalzó
Ez utóbbiról nem biztos, hogy mindenki hallott, így egy kis érdekesség. A geometriában a neuszisz szerkesztés feladata, hogy egy adott hosszúságú szakaszt két vonal közé beilleszteni úgy, hogy a szakasz egyenese egy adott ponton menjen át. A szerkesztést az ókori görög geométerek gyakran használták, elsősorban olyan feladatok megoldására, amelyeket a körző és a vonalzó kizárólagos használatával (euklideszi szerkesztés) nem tudtak megoldani. A szerkesztés alkalmazásáról az antik tudományos irodalomban számtalan említés történik. Az alexandriai Nikomédész (i. e. 240 k.) speciális eszközt – konhoisz körzőt – konstruált a művelet egyszerűsítésére.
Az elvégzéséhez Nikomédész találmányától függetlenül a közönséges egyélű vonalzót használták, amin egy, a feladathoz alkalmas szakaszt - diasztéma (távolság) - jelöltek meg: neuszisz vonalzó, N-vonalzó, betoló vonalzó. Az a vonal (l), amelyen a szakasz egyik pontját vezetjük a direktrix (vezérvonal), a másik pontot kell a célvonalig (m) mozgatni. A rögzített pont (P) a szerkesztés pólusa.
Akit még ennél is jobban érdekel, az egy animációt is megnézhet erről itt!
Még használjuk?
Gondolom te is meglepődsz rajta, ha azt állítjuk, hogy a vonalzók még mindig nélkülözhetetlenek, pedig már az életünk nagy részét digitálisan éljük. Hiába az okostelefonokon elérhető távolságmérés és méretkiírás, vagy épp vonalzó, app formájában, valójában a hagyományos módszerek sokszor sokkal megfelelőbbek egy-egy helyzetben. A jó vonalzók minden iskolakezdés előtt a bevásárlólista tetején kezdenek, de év közben is sokszor kell őket pótolni. Szerintünk titkon mindenki bevallhatja, hogy az ő gyerekkorában is volt vonalzó-harc, de az se biztos, hogy a mai gyerekeknél nem pont ezért kell vonalzót cserélni. Az iskolakezdés előtt remek elnézegetni a vonalzó készletet, amikor még szép átlátszó, karcmentes darabok vannak együtt. Bár alsó osztályban nem kerülnek elő a bonyolultabb vagy épp hosszabb vonalzók, azért az se baj, ha van otthon. Hiszen ha jól választunk, akkor nem kell nekünk se évente újat venni.
Bár az iskolatáska kötelező elemei, azért számos szakma alapvető munkaeszközének szolgál. Gondoljunk csak a mérnöki tervező munkára, hiszen bár rengeteg dolog számítógépen zajlik, az a műszaki rajz vagy alaprajz elkészítése máig hagyományos módon, kézzel, asztalon rajzolva készül. De ha bútorokat készítünk, elengedhetetlen a pontosság, ahogy nekünk is szükségünk lehet arra, hogy berajzoljuk a képkeret helyét, vagy kimérjük a csavarok pozícióját.
Vonalzó, de miből?
A vonalzók többféle anyagból készülhetnek – fából, műanyagból, de akár fémből is. A legnépszerűbbek a műanyagok, amelyek alapesetben átlátszók, így nem fedik el az alattuk lévő rajzot. Az iskolában is általában ezt kérik, bár pont a gyerekek miatt jelentek meg a színes, mintás vonalzók, amelyek sokszor nem is átlátszók. Pedig ez a funkció nagyon előnyös, amikor például a gyerekeknek a füzet vonalai vagy négyzetrácsai mentén kell meghúzniuk egy egyenest.
Milyet vegyek?
A kisebbeknek általában elég a 10 vagy 15 cm-es vonalzó, ami azért jó, mert belefér a tolltartóba, a kisebb kezeikkel ügyesebben tudják megfogni, és alsóban úgyse kell még akkora dolgot mérniük vagy rajzolniuk, amelyhez a 30 cm-es vonalzóra lenne szükség. Azt bőven elég lesz beszerezni majd a felsőbb évfolyamokban.
Ha csomagban vesszük, akkor általában 3 vagy 4 darabos kiszerelésben találkozhatunk velük. A 30 cm-es egyenes vonalzó mellett találunk egy szögmérőt, és 3 darabos esetében egy derékszögű háromszög vonalzót. Ha 4 darabos, akkor általában egy 60 fokos, azaz egyenlő szárú háromszög vonalzó kerül még a csomagba. Egyesével akár 50 centis vonalzóval is találkozhatunk.
Régebben a papír szögmérő volt a divat, bár ennek egyértelmű hátránya volt, hogy elszakadt, vagy szakadás előtt a folyamatos rojtosodás miatt pontatlanul lehetett vele mérni. Ma már ez is műanyagból készül.
Webshopunkban darabonként és csomagban is megveheti őket!